elizz |
Administrator Forum |
|
|
Dołączył: 06 Gru 2005 |
Posty: 154 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Skąd: k-ów |
|
|
|
|
|
|
ja myslę że piesek powiniem mieć zrobione jakies badania laboratoryjne,
a oto co wyszperałam w necie (http://www.naszepsy.pl/weterynaria.asp?Id=1603):
" Dlaczego pies wymiotuje?
# Wymioty mogą mieć rozmaite przyczyny: strach, ból, gorączka, choroba, blokada przewodu pokarmowego, zatrucie...
# Jeśli pies ma silne i częste wymioty, trzeba go dokładnie obserwować.
# Szczenięta często chorują w samochodzie i można je tego oduczyć.
# Wymioty często wywołane są przez bodźce nerwowe.
# Jeśli pies usiłuje bezskutecznie wymiotować, a ma przy tym twardy i napięty brzuch, jedźmy szybko do lekarza, bo mogą to być objawy skrętu żołądka.
Wymioty bywają oznaką poważnej choroby, która wymaga pilnej wizyty u lekarza.
Jeśli państwa pies wymiotuje, to nie zawsze oznacza to, że coś mu zaległo na żołądku. Wymioty mogą mieć także i inne, często dość zróżnicowane przyczyny, i jeśli się powtarzają, to trzeba pilnie udać się z psem do weterynarza.
Pies jako drapieżnik ma wrodzoną łatwość wymiotowania. Jeśli przełyka zbyt szybko pokarm, lub przyjmuje go w zbyt dużych kawałkach, to często go zwraca, by ponownie go pogryźć. Wymioty zatem nie zawsze muszą być podstawą do niepokoju. Jeśli jednak pies stale usiłuje wymiotować i torsje wyraźnie go męczą, trzeba już obserwować go uważniej...
Pierwsze pytania, jakie trzeba sobie postawić
Kiedy pies zaczyna wymiotować, musimy przede wszystkim starać się określić, czy zachowanie to jest związane z posiłkiem, jaki pies zjadł, czy też raczej nie. Ważne jest także określenie, czy jedynym objawem rozstroju organizmu psa są wymioty, czy też są jeszcze inne niepokojące objawy, takie jak biegunka, bolesność określonych części ciała (brzuch!), kaszel czy ogólne złe samopoczucie, utrata apetytu. Jeśli pies wyjątkowo często wymiotuje, prawie zawsze po posiłku, to przyczyn należy szukać w zaburzeniach funkcjonowania układu pokarmowego. Jeśli jednak wymioty nie są związane z jedzeniem, to przyczyn trzeba szukać raczej gdzie indziej.
Zachowania odruchowe
Wymioty są w zasadzie sposobem na opróżnienie żołądka przez wywołanie silnych skurczy mięśni przełyku i żołądka. Chodzi tu o zachowania odruchowe, za które odpowiedzialny jest układ nerwowy psa. Reaguje on na podrażnienie ośrodka pokarmowego (ośrodka emetycznego), znajdującego się w centralnym układzie nerwowym. Pobudzenie tego ośrodka wywoływane jest na cztery rozmaite sposoby: pierwszy z nich to pobudzenie wyższych ośrodków nerwowych, stymulowanych przez rozmaite bodźce - ból, zapachy, bodźce smakowe i dotykowe. Drugi sposób to pobudzenie ośrodka chemoreceptorów przez jakieś środki farmaceutyczne lub najróżniejsze trucizny. Trzeci sposób to sygnały wysyłane przez substancje drażniące układ pokarmowy lub system moczowy, a czwarty - to bodźce spowodowane zaburzeniami ośrodka równowagi, znajdującego się w uchu środkowym. Sprawą najważniejszą jest określenie przyczyn, wywołujących wymioty - czy pochodzą one z zewnątrz (pobudzenie ośrodka równowagi), czy tez są efektem podrażnienia centralnego układu nerwowego, czy też raczej obwodowego układu nerwowego.
Przyczyny leżące w centralnym układzie nerwowym
Do bodźców wywołujących wymioty, a pochodzących z mózgu czy rdzenia przedłużonego, stanowiących centralny układ nerwowy, należy ból, gorączka, lęk, powodujące braki dopływu tlenu do mózgu w efekcie ostrego zaburzenia układu oddechowego, środki usypiające (anestezjologiczne) czy efekty zatrucia ołowiem. Pobudzenie chemioreceptorów wywołane by c może przez rozmaite lekarstwa (morfina i jej pochodne, antybiotyki, które zakłócają podział komórek, a używane są np., w terapii nowotworowej) czy trucizny, które zjawiaja się w nienaturalnej ilości we krwi (mocznik w chorobach nerek, amoniak przy schorzeniach wątroby, ciała ketonowe wywołane cukrzycą...). Podrażnienie ośrodka równowagi wynika z pobudzenia ślimaka, co może wywołane być albo przez np. jazdę samochodem z częstymi zmianami ciśnienia, albo przez podróż samolotem, albo np. przez stan zapalny ucha).
Przyczyny leżące w obwodowym układzie nerwowym
Wymioty wywołane przez obwodowy układ nerwowy wynikają zazwyczaj z zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego - często żołądek, przełyk lub jelita są podrażnione przez jakieś ciało obce (kość, kawałek drewienka czy odrobina plastiku) albo tez żołądek buntuje się na zbyt łapczywie zjedzony posiłek. Przyczyna być także może infekcja o charakterze bakteryjnym czy wirusowym (parwowiroza, nosówka) atakująca śluzówki przewodu pokarmowego, ale także kontakt z jakąś substancją trującą (środki odmrażające, owadobójcze czy pestycydy). Wymioty wywołać może także niedrożność układu pokarmowego (przytkanie przez ciało obce, wgłobienie jelita, rozszerzenie żołądka, obstrukcja, guz...). Obserwacja wymiotującego psa może dać podstawę do wstępnego określenia przyczyn choroby.
Leczenie
Lekarz weterynarii będzie starał się przede wszystkim określić przyczyny wymiotów, ale zazwyczaj poda preparaty przeciwko odwodnieniu psa i zaleci odpowiednia dietę. Preparaty elektrolitowe maja za zadanie przeciwdziałać odwodnieniu psu i przewrócić zakłóconą równowagę kasowo-zasadową w organizmie zwierzęcia. Przestrzeganie odpowiedniej diety jest szczególnie ważne także i z tego powodu, by pies znów mógł przyjąć i zatrzymać odpowiednią ilość płynów, niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu - stąd wskazane będzie podawanie psu jedzenia dość często, ale w małych porcjach. Samo podanie wody nie wystarczy, gdyż zazwyczaj tylko wzmaga odruchy wymiotne.
"
więc nie ma co czekać tylko trzeba weta przycisnąć bo przecież na odległość nikt diagnozy nie wystawi |
|